Web sitesi

Web sitesi, web üzerindeki sayfalar; metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur. Ziyaretçiler bir web sitesine, HTTP veya HTTPS protokollerinde aşağıdaki bileşenlerden oluşan benzersiz bir adresi kullanarak erişirler:
www : World Wide Web
• alanadi : Domain Name (Alan Adı Sistemi)
• com : TLD Top Level Domain yani üst seviye alan adı
Bu adres gerekli dosyalara ulaşımı ve sergilenmesi sağlanarak ziyaretçiye görsel sunum şeklinde hizmet verir. Ayrıca web siteleri çok güncel kullanılmamasına rağmen özel bir ip adresinden de sergileme hizmeti verir.
Web siteleri 1991’de geliştirilmeye başlandı. Daha sonra 30 Nisan 1993’te CERN tarafından WWW ön eki ile internet kullanıcılarının ulaşabileceği şekle getirildi. 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile Türkiye’de ilk internet bağlantısı gerçekleşti.

Web sitesi türleri

Bir Web sitesi statik veya dinamik olabilir:

Statik web site tasarımı

Statik bir web sitesi, monoton veya az güncellenen sitelerdir. İçerik sık bir şekilde değişikliğe uğramaz. Genellikle uzun süre değişiklik olmayacak olan sitelerdir. Ziyaretçi veya üye katkısı yok denecek kadar azdır. Site tamamen siteyi oluşturan kişi tarafından düzenlenebilir. Statik Web sitesini oluştururken;
• HTML,
• XHTML,
• DHTML,
• CSS,
• SWF,
• JAVASCRIPT ve JQUERY
dilleri kullanılabilir.

web sitesi

web sitesi

Yazılım dilleri ile sayfa mizampajı ve navigasyonu

Photoshop ve FIREWORKS gibi görsel grafik editörleri kullanarak mizanpajlar da kullanılarak GIF, JPEG ve PNG formatlarındaki görsel dokümanlar ile ziyaretçinin tarayıcılarında izlenmesi sağlanır.
Statik web sayfası/sayfaları, sayfaları oluşturan birey tarafından değiştirilmedikçe herhengi bir güncellemeye maruz kalmayarak en son yapılandırıldığı gibi bilgi veya görsel sunum aktarımı sağlar.

web site tasarımı

web site tasarımı

Dinamik web sayfası

Dinamik bir web sitesi, her kullanıcı için ya da her ziyarette özel olarak oluşturulabilir. Dünya üzerindeki her kullanıcı, bir siteye kendi kullanıcı adıyla girdiğinde diğer kullanıcılardan farklı bir içeriğe erişebilir. Bu farklı içerik, Web sitesinin renkleri, teması, müzikleri, sitedeki yetki derecesi vb. şeklinde olabilir. Günümüz internetindeki popüler siteler dinamik sitelerdir. Bu dinamikliği oluşturmak için dünyada kullanılan farklı diller vardır.

Dinamik bir Web sitesinde kullanılabilen dillerden bazıları şunlardır:

ASP.Net
• ASP
• PHP
• JSP
• CFM
Sayfaların dinamik, yapımcı veya ziyaretçi tarafından sürekli güncellenebilir olmasını sağlayan bu yazılım dilleri; yapımcı ve yazılım dillerinin geliştiricileri tarafından sağlanan yenilikler ile kendilerini geliştirmektedir.
Microsoft firması tarafından geliştirilen ASP.Net ve ASP nin belli bir kesim tarafından kabul edilip kullanılmasının yanı sıra günümüzde PHP olarak adlandırılan ve belide en çok kullanlan betik ve programlama dili de bir hayli yaygın olarak kullanılır.
Sayfalardaki içeriğin dinamikliği için bu kullanılan yazılım dillerine yardımcı ve hatta tüm sayfaların dinamik bir şekilde kullanılmasını sağlayan JavaScript, JQuery, Flash,Silverlight gibi gerçek zamanlı veri akışı dillerde kullanılabilir.
2008 yılı başlarında Web 2.0 adlı bir kavram doğmuştur. Bu kavram yeni nesil web sitesini ifade eder. Hız ve kodlama olarak çok değişen bir şey olmamakla beraber; renk uyumu, daha zarif geçişler, yuvarlak köşeler, kontrast renklerin bir arada bulunması gibi kombinasyonlarla oluşturulan sitelerdir.

Kaynak:Wikipedia

Yukarıda Wikipedia sitesindeki web sitesi başlıklı makalenin bir kısmı bulunmakta. Web sitesi kavramı bazen karşımıza web sayfası, web tasarımı yada web site tasarımı şeklinde de çıkmakta ve aynı anlamı ifade etmektedirler.

Eğer kişisel veya kurumsal web sitesi yaptırıp yaptırmama konusunda henüz bir fikre sahip değilseniz Neden bir web sayfası yaptırmalıyım başlıklı makelemizi okuyarak aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Eğer bir web tasarımı yaptırmaya karar verirseniz İyi bir web tasarımı nasıl olmalı başlıklı makalemizi okuyarak bir web sitesi / web tasarımı yaptırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği konularda fikir sahibi olabilirsiniz.

Web sitesi fiyatları

Eğer bir web sitesi yaptırmaya karar verdiyseniz bizimle iletişime geçerek sizin için en uygun web sitesi önerimizi veya fiyat teklifimizi öğrenebilirsiniz.

Kodyaz.NET Ana Sayfasına Dön